食材铺反向词典

per

P 开头单词四级词汇专八核心词托福词汇高考词汇词源字典

柯林斯词典

    per /pə, pɜː/

  • 1. PREP You use per to express rates and ratios. For example, if something costs $50 per year, you must pay $50 each year for it. If a vehicle is travelling at 40 miles per hour, it travels 40 miles each hour. 每[amount PREP n]

    ...$6 per week for lunch. …每周$6吃午饭。

  • 2. per head→see head

  • 返回 per

剑桥词典

    used when expressing rates , prices , or measurements to mean "for each"
    每,每一
    The meal will cost $20 per person . 这顿饭每人要花20美元。
    The car was travelling at 70 miles per hour (70 mph ). 那辆车以每小时70英里的速度行驶着。
    There are more cafés per square mile here than anywhere else in the country . 该地区每平方英里内的咖啡馆要比该国其他任何一个地方都多。
    也见 percent

    例句
  • They cut 2p per litre off the price of unleaded petrol .
  • It costs a staggering $50,000 per week to keep the museum open to the public .
  • In China , the policy of one child per family was introduced to stabilize the country's population at 1.6 billion .
  • The train sped along at over 120 miles per hour .
  • The computer screen displays 80 characters per line .
  • 习语

    as per instructions
    as per usual/normal 返回 per
  • 上一篇
  • 下一篇
热门奈飞电影 奈飞网剧 最新奈飞网剧 奈飞网剧剧情 奈飞电影剧情 热门奈飞网剧 迪士尼电影 热门迪士尼电影 迪士尼电影剧情 最新迪士尼电影 热门免费短剧 华纳电影 最新华纳电影 热门华纳电影 华纳电影剧情 游戏赢 菜谱大全 成语接龙 名字大全 年龄计算器 netflix电影 吉他入门学习 热门netflix电影 netflix电影剧情 netflix电影 吉他谱大全 钢琴谱大全 简谱大全 美国大片

食材铺反向词典 · 80125.cn